Tuz Lambası Nedir, Ne İşe Yarar?

Tuz lambası, yaşam alanlarını aydınlatırken aynı zamanda fiziksel ve ruhsal olarak rahatlamalarını sağlayan, kristal kaya tuzundan elde edilen dekoratif ürünlerdir. Farklı modellerde üretilen bu lambalar, yapılan araştırmaya göre insan sağlığı üzerinde bir hayli olumlu etki yaratmaktadır.

İnsan sağlığı kadar önemli başka bir şey yoktur. Sağlık varsa her şey vardır, sağlık yoksa her şey olsa bile hiçbir işe yaramaz. Modern hayatın insanlara dayattığı birçok olumsuzluk vardır, bunlardan biri de yaşam alanlarında getirilen kısıtlamalar ve bunlardan kaynaklı oluşan rahatsızlıklardır. Eklem rahatsızlıkları, kas ağrıları, ruhsal ve fiziksel bozuklukların oluşmasının en büyük nedenlerinden biri modern hayatın olumsuz getirileridir. Mesela doğaya daha yakın olan insanlarda özellikle fiziksel anlamda pek hastalık bulunmaz ya da aynı şekilde ruhsal hastalıklar da doğaya yakın insanlarda çok fazla olmaz.

Tuz lambası, görünürde klasik bir lamba gibi görünür ve sadece aydınlatma amacı ile kullanıldığı düşünülebilir. Ama uzmanların yaptığı araştırmalar ve yaşam alanlarında tuz lambası bulunduran kişilerin yaptıkları yorumlar, genel olarak aynı yöndedir;kişinin kendini doğada hissetmesi kadar rahatlatıcı yönlerinin bulunduğunu ve yaşam standardını yükseltmede oldukça etkili olduğunu savunurlar. Kronik rahatsızlıklarınız ya da solunum yolu rahatsızlıklarınız mı var, mental anlamda kendinizi iyi hissetmiyor musunuz? ya da depresyondan kurtulmak mı istiyorsunuz? alerjik hastalıklarınız sizi her sabah rahatsız mı ediyor? Bu tip sorunlar, genellikle insanları fazlasıyla rahatsız eder ve tedavi yollarının bulunması adına çok ciddi rakamlarda paralar harcanabiliyor. Aslında yaşam alanlarınızdaki kalite standardını yükseltmeniz, bu tip rahatsızlıkların önüne geçmenize yardımcı olur.

Tuz lambaları, içeriğindeki negatif iyonlarla özellikle ruhsal hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Kişilerin hayatının seyrini değiştirmesi ve radikal kararlarla hedeflerini yavaş yavaş büyütmesi için en çok ihtiyacı olan şey motivasyondur. Kendinize özel bir motivasyon kaynağı üretmek ve insanların sizi itmesine gerek duymamak her zaman sizi daha başarılı bir birey yapacaktır. Sizin de özel bir motivasyon kaynağınız olsun istiyorsanız, tuz lambasını tercih edebilirsiniz. Çünkü içeriğinde yer alan negatif iyonlar ile halsizlik, yorgunluk, depresyon gibi birçok duygu durumuna engel olarak motivasyonunuzu yükseltiyor. Bunu nasıl mı başarıyor? Yazımızın devamında bundan da bahsedeceğiz. Fakat öncelikle tuz lambasının ne olduğuna bir bakalım.

Tuz Lambası Satın Almak İçin Tıklayın. 


Tuz Lambası Nedir?

Tuz lambası;kristal kaya tuzundan elde edilen ve dekoratif özellikler katılarak yaşam alanlarında kullanılmaya sunulan bir tür aksesuardır. Uzak doğu ülkelerinde daha sık kullanılan ve son dönemlerde Türkiye’de de bir hayli alıcı buluna lambaları kullananlar, kısa sürede etkisini görebildikleri için çevresindekilere de kolaylıkla önerebiliyorlar. Her odanın büyüklüğüne göre farklı farklı boyutlarda üretilebilen ve istendiği gibi şekillendirilebilen tuz lambaları, kaya tuzunun doğasında var olan negatif iyonlar ile ortamın havasında bulunan zararlı pozitif iyonları ve bakterileri yok etme potansiyeline sahiptir. Bu sayede solunum yolu rahatsızlığı olan kişiler rahat rahat nefes almaya başlar ve yaşam kalitesi artış gösterir. Tüm bunlara ek olarak kristal kaya tuzundan üretilen tuz lambasının içeriğinde yer alan negatif iyonların etki ettiği daha birçok faktör vardır.


Negatif İyon Nedir?

Oksijen molekülleri elektron aldığı zaman negatif iyon, elektron kaybettiği zaman ise zararlı pozitif iyona dönüşür. Kısaca negatif iyon, elektron alan oksijen molekülüdür diyebiliriz. Tuz lambalarında negatif iyonun bulunması kullanılan alanlarda ortamdaki oksijen molekülünün elektron almasını sağlar ve bu da özellikle nefes almayı kolaylaştırır, astım, bronşit gibi kronik hastalıkların düzene girmesine yardımcı olur.


Negatif İyonların Etkileri Nelerdir?

İnsanlar, doğa ile baş başa kaldıklarında kendilerini daha rahat hissederler. Elbette bunun nedeni bir parça doğa ile iç içe kalmaktır ama bu tek başına bir etki değildir. Gözle göremediğimiz ama sağlığımıza etki eden birçok etken vardır. Faydalı ya da faydasız… Negatif iyonlar da gözle görülmesi mümkün olmayan moleküllerdir. Ortamda bulunan oksijen molekülünün elektron almış haline verilen bu isim, her ne kadar teknik bir tabir ve anlaşılması güç bir şey olsa da sağlığımız üzerinde direkt etkilidir. Mağaralarda, ormanlarda ya da tropikal iklimli yerlerde negatif iyonlar daha fazla bulunur ama modern yaşam hayatının daha baskın olduğu şehirlerde bunları bulmak çok da kolay olmaz ve bu da şehir hayatı yaşayan insanların doğaya daha yakın yaşayan insanlara göre daha hastalıklı olmalarını etkiler. Peki, şehirde yaşayanlar negatif iyonları nasıl temin edecekler?


Son dönemlerde çokça kendinden söz ettiren tuz lambaları, kristal kaya tuzunun bol miktarda yer aldığı Himalaya’dan ya da ülkemizde Çankırı’daki mağaralardan elde edilmektedir. Kaya tuzunun en büyük özelliği, içerisinde negatif iyon barındırmasıdır. Bu da tam olarak doğada yaşayan insanlarla aynı kalitede bir yaşama sahip olmayı etkilemese de şehir hayatının baskın havasından bir nebze uzaklaşarak rahatlamaya yardımcı olur. Peki, negatif iyonların faydaları nelerdir?
 1. Kendinizi kötü hissetmenize neden olan pozitif iyonların zararlı etkilerini ortadan kaldırarak her zaman daha iyi hissetmeniz üzerinde etki eder.
 2. Asfalt, cam, çelik, beton, klima, merkezi ısıtmalar ve daha birçok etkenin zararlı pozitif iyon ürettiğini ve kendinizi daha kötü hissetmenize neden olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden insanlar şehir hayatından uzaklaştığında kendini daha iyi hissetmeye başladıklarını görürler. Negatif iyonlar işte bu sırada devreye giriyor ve oluşan zararlı pozitif iyonları yok ederek ruh halinizi ve mental sağlığınızı bozacak her türlü etkeni ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.
 3. Atmosferde bol miktarda bulunan pozitif iyonlar, insan sağlığı üzerinde çok fazla zararlı etkiler bırakıyor. Belki de fiziksel ya da ruhsal birçok hastalığınızın sebebi zararlı pozitif iyonlar ve bakteriler olabilir. Tuz lambasının içeriğinde yer alan negatif iyonlar, bu durumda bulunduğunuz ortamın havasını bu zararlı ve hastalık tetikleyici ve ilerletici etkiye sahip maddelerden arındırıyor. Kristal kaya tuzundan üretilen tuz lambası, atmosferdeki iyon dengesini sağlayarak yaşam kalitenizin artmasına yardımcı oluyor.
 4. Bulunduğunuz ortamda yer alan pozitif iyonlar, beyninize oksijen gitmesini engelleyici bir etkiye sahiptir. Bunun sonucunda ise unutkanlık, dikkat dağınıklığı, uyku dengesizliği, yorgunluk ve baş ağrıları gibi etkenler ortaya çıkmaya başlar. Kaya tuzunun içeriğinde yer alan negatif iyonlar ise bulunduğu ortamdaki pozitif iyonları yok ederek tüm bu sorunlara karşı sizi açık hedef haline gelmekten koruyor.
 5. Aynı zamanda pozitif iyonların bağırsak sisteminizi bozması ve bakterilerin hastalanmanıza yol açması, yaşam kalitenizin düşmesine neden oluyor. Negatif iyonların bakterileri ve pozitif iyonları yok etmesi sonucunda daha sağlıklı bir hayata kavuşmanın yanı sıra daha az hastalanmaya başlarsınız.
 6. Stresle baş etmenize yardımcı olur.
Kısaca, negatif iyonların yer aldığı tuz lambası, sağlık hayatınızı düzenlemenizde bir hayli etkilidir. Peki, tuz lambası ne gibi durumlarda kullanılır ve neye iyi gelir?


Tuz Lambası Neye İyi Gelir?

Tuz mağaralarından alınan kristal kaya tuzundan üretilen doğal tuz lambası, insan sağlığına birçok konuda faydalı etkiler sağlıyor. Bu etkileri sayesinde sağlık problemlerinizden daha rahat bir şekilde kurtulabilrsiniz. Peki, tuz lambasının faydaları nelerdir?
 1. Mental anlamda ruhsal yorgunluklarınıza iyi gelir.
 2. Stresle başa çıkamıyorsanız, tuz lambası bu konuda size çok yardımcı olacaktır.
 3. Bağışıklık sisteminizi iyileştirerek sindirim sisteminde oluşan sorunları giderir.
 4. Bebek ve çocukların ruhsal gelişimine katkı sağlar.
 5. İş ortamında daha verimli çalışmanızı ve konsantrasyonunuzun artmasını sağlar.
 6. Daha canlı ve enerjik olmanızı sağlar.
 7. Migren, bronşit, astım ve KOAH gibi kronik hastalıkların giderilmesinde etkilidir.
 8. Bulunduğu ortamdaki oksijeni temizleyici etkisi ile solunum yolu rahatsızlıklarına sahip olan kişilerin daha rahat nefes alıp vermesini sağlar.
Tuz lambalarının sağlık üzerindeki pozitif faydaları bir hayli fazladır, yazımızın bir bütününden de bunu anlayabiliyorsunuz. Ancak piyasada sahte tuz lambalarının bir hayli fazla olduğunu ve buna karşı tedbirli davranılması gerektiğini de bilmeniz gerekir. Peki, bir tuz lambasının orijinal olup olmadığı nasıl anlaşılabilir?


Tuz Lambası Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Tuz Lambasının Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde çok fazla sahte ürün satan firmalar var. Bunlara karşı önlem alabilmeniz için öncelikle ürünler hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Peki, tuz lambasının sahte olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?


Çok dayanıklı ise:Tuz lambaları, doğal kristal kaya tuzundan üretilir ve bu tuz kırılgan bir yapıya sahiptir. Lamba sert bir temasa maruz kaldığında hiçbir etki göstermiyorsa muhtemelen sahtedir.


Işığı çok parlaksa:Gerçek bir aydınlatma aracı olarak tuz lambasını tercih etmemelisiniz. Tuz lambası bulunduğunuz ortama aydınlık verir fakat çok fazla parlaklık sağlıyorsa bu durum ürünün sahte olduğu anlamına gelir.


Neme dayanıklıysa sahte olabilir:Tuz lambaları, doğası gereği gereği neme dayanıksızdır. Çünkü tuz nem emici bir etkiye sahiptir. Tuz lambasının sahte olup olmadığı en iyi neme maruz kaldığında etki göstermiyorsa anlaşılabilir.


Kaya Tuzu Lambası Bronşite İyi Gelir mi? Kaya tuzu lambası, içeriğinde yer alan negatif iyonlar ile bulunduğu ortamdaki zararlı molekül ve bakterileri yok ederek astım ve bronşit hastalıklarını tetikleyici etkenleri ortadan kaldırır. Kaya tuzu lambası, aynı zamanda alternatif tıp alanında da astım ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilere önerilmektedir.


Tuz Lambasının Ömrü Ne Kadardır? Tuz mağaralarından alınan doğal kristal kaya tuzu, nemli ortamlarda bulundurulmaması şartıyla 15 yıllık bir ömre sahip olabilir. Daha sonrasında ise yavaş yavaş etkileri azalmaya başlar.


Tuz Lambası Satın Almak İçin Tıklayın. 


Tuz Lambası Gerçekten Faydalı mı?

Tuz lambası gerçekten fayda sağlıyor mu yoksa yalnızca para israfı mı? Bu sorunun cevabı çok basit, doğal kaya tuzunun insan sağlığına etkileri uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Kaya tuzu mağarasında uzun süre kalan insanların birçok fiziksel ve ruhsal rahatsızlığından kurtulduğu gözlemlenmiştir. Tuz lambaları da kaya tuzundan üretildiği için bulunduğu ortama aynı etkileri sağlar. Fakat lambanın orijinal ve doğal olmasına dikkat etmeniz gerekir. Tuz lambasının sahte olup olmadığını nasıl anlayacağınızı yukarıda anlatmıştık. Sahte olmayan ve nemli ortamdan uzak tutulan tuz lambası insan sağlığına gerçekten de faydalı etkiler sağlar.


Tuz Lambası Biter mi?

Doğal kristal kaya tuzundan üretilen tuz lambası bitmez fakat nemli ortamdan uzak tutulduğunda yaklaşık 15 yıl gibi bir süre kullanılabilir. Daha sonra bitmez fakat ömrü tükenir ve yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar.


Kaya Tuzu Lambası Neden Erir?

Kaya tuzu lambasının erime nedeni, doğal kristal kaya tuzundan üretiliyor olmasıdır. Tuz, eriyen bir maddedir ve tuz lambasının etkisini gösterebilmesi ve negatif iyon yayabilmesi için içerisine eritici ampul ve mum koyulur. Bu da kaya tuzu lambasının etkisini gösterebilmesi için yapılan bir yöntemdir. Bunun sonucunda kaya tuzu lambası erimeye başlar.


Kaya Tuzu Lambası Nem ve Rutubeti Alır mı?

Yaşadığınız ortamda çok fazla nemin oluşması, yosun ve küf gibi zararlı maddelerin oluşmasına neden olur. Bu durumun önüne geçilebilmesi için bulunduğunuz ortama kaya tuzu lambası koymanız çok etkili olacaktır. Çünkü tuz lambası nemi üzerine çeker ve ortamı nemden arındırır.Bunu sağlarken de yaşadığınız ortamın havasında bulunan zararlı maddeleri ve alerjenleri yere düşürür. Yere düşen zararlı maddeler ve alerjenler, elektrik süpürgesi yardımıyla ortadan kaldırılır.


Himalaya Tuzu Suda Erir mi?

Tuz, nem ile karşı karşıya kaldığında erime gösteren bir maddedir. Bu nedenle Himalaya tuzu, nem ile karşılaştığında eriyebilir. Himalaya tuzundan oluşan bir tuz lambası aldığınızda da aynı şekilde nemli ortamdan uzak tutmanız gerekir yoksa lamba etkisini kaybetmeye başlar.


Çankırı Kaya Tuzu Ne İşe Yarar?

Çankırı kaya tuzu, diğer tuzlara oranla daha yararlıdır çünkü içeriğinde yer alan zengin mineraller daha fazladır. Zararlı kimyasal maddelerden tamamen arınmış olan doğal Çankırı tuzu, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu birçok gereksinimi karşılar. Kalsiyum, manganez, bakır, çinko, selenyum, magnezyum, potasyum ve iyot gibi vücudun ihtiyaç duyduğu ve kendi kendine üretemediği için takviye yapılması gereken daha birçok minerali içerisinde bulundurur. Çankırı kaya tuzunu tüketen insanlar, birçok hastalığından kurtulmaya başlar. Bunun yanı sıra astım, bronşit ve KOAH gibi ciddi riskleri bünyesinde barındıran birçok kronik hastalığa birebirdir. Aynı zamanda solunum yolu rahatsızlıklarına sahip olan kişiler için de tavsiye edilir.


Kaya Tuzu Yemek Zararlı mı?

İnsan vücudu bazı mineralleri kendi kendine üretemez ve dış takviye olarak alınması gerekir. Kaya tuzu ise içeriğinde bulunan 84 farklı mineral ile vücudun birçok gereksinimini karşılar. Fakat bu minerallerin çok fazla tüketilmesi farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Kaya tuzu faydalıdır fakat her şeyde olduğu gibi bunda da fazlası zarardır.

Tuz Lambası Ne Kadar Süre Yanmalı?

Tuz lambasını yatmadan önce kullanmak istiyorsanız, birkaç saat öncesinde çalıştırmış olmanız gerekir. Çünkü birkaç saat içerisinde ısınarak negatif iyon yaymaya başlar ve etkileri bu süreçte gözükmeye başlar. Tuz lambalarını 24 saat boyunca açık tutmanız önerilir ve dikkat etmeniz gereken nokta cam ya da kapı açıldığında etkileri azalma gösterecektir. 24 saat boyunca kapı ve pencere açılmadan kullanılan tuz lambası, eğer aldığınız ürün bulunduğu ortama uygun boyutta seçilmişse tam anlamda verim sağlayabilir. Tam verimin sağlanmasını istiyorsanız, tuz lambasını koyacağınız odanın büyüklüğüne göre seçmeniz gerekir.


Himalaya Tuz Lambası Ne İşe Yarar?

Himalaya tuz lambasına yalnızca lamba demeyin, bu lamba hayat kurtarıcı etkilere sahip. Kanserli hücre oluşumunu engeller. Aynı zamanda kan şekeri, kolestrol ve tansiyon hastaları için de birebir etkilidir. Himalaya tuz lambası, damar tıkanıklığı oluşmasını engelleyerek olası hastalıkların önüne geçme özelliğine sahiptir. Bunların yanı sıra birçok alerjik hastalığı tetikleyici etkenleri ortadan kaldırarak yaşam kalitenizin artmasını sağlar.


Kaya Tuzu Lambası Faydaları

Tuz mağaralarından alınan doğal kristal kaya tuzundan üretilen tuz lambasının birçok faydalı etkileri vardır. Alternatif tıp alanında kullanılabilen kristal kaya tuzu, içerisine eritici etkiye sahip ampul ve mum konulduktan sonra şekillendirilerek lamba olarak üretiliyor. Kaya tuzu lambası, bulunduğu ortamın nem oluşumunu engelleyerek nemli ve rutubetli ortamlarda yaşamak zorunda olanlar için kurtarıcı niteliğinde.


1- Kas ve Eklem Ağrılarına İyi Gelir

Kas ve eklem ağrısı bulunanların mutlaka yaşadığı ortamda bulundurması gereken kaya tuzu lambası, kas ve eklem ağrılarının büyük ölçüde giderilmesini sağlar. Bunun yanı sıra solunum yolu rahatsızlıklarına sahipseniz tuz lambasının bulunduğunuz ortamın havasını temizleyici etkisi ile daha rahat nefes alabilir ve yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.


2- Uyku Düzeni Sağlar

Uyku bozukluklarının nedeni, bulunduğunuz ortamın havasında yer alan zararlı moleküller ve bakterilerden kaynaklanıyor olabilir. Kaya tuzu lambası, içeriğinde yer alan negatif iyonlar ile bulunduğu ortamın havasını temizleyici etkiye sahiptir. Bu sayede kişiler daha temiz havaya sahip bir ortamda kaliteli bir uyku deneyimi yaşayabilir.


3- Pozitif Duyguları Harekete Geçirir

Kaya tuzu, aynı zamanda pozitif duyguları harekete geçirmeyi sağlayan etkilere sahiptir. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar ve daha neşeli, enerjik bir kişi olmanıza etki eder. Ayrıca konsantrasyonunuzun artmasını sağlayarak daha verimli çalışmanızı ve kariyerinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olur.  
Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Tuz Lambası Hakkında Genel Bilgiler Bizden Haberler Basında Biz Sektörden Haberler
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?